Bagaj Aksaklıkları
Bagajın hasarı anında fark edilecek (teker veya kulp kırılması, yırtılması ve içinde eşya eksilmesi) türden ise aynı gün içerisinde varış durağında Kayıp ve Bulunan Eşya Ofislerine;
Seyahat bileti,
Bagaj kuponu,
Kimlik,
Tamir Faturası (Hasar halinde),
Fotoğraf (Hasar halinde),
Alış Faturası (Var ise),
ile müracaat edilerek hasarlı bagaj ve/veya eksik eşya raporu tutulur.

Anında fark edilemeyen hasar ve eksik olayları için; seyahat tarihinden itibaren üç gün içinde bizzat veya taşıyıcıya yazılı müracaatta bulunulması gerekmektedir.

Genel Bagaj Kuralları
Bagaj, seyahat edecek yolcuya ait giysi ve özel eşyalar anlamına gelir. Güvenliğiniz için bagajınızda taşınması yasak olan tehlikeli madde olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz.

Mücevher, para, cep telefonu, bilgisayar, doküman vb. değerli eşyalarınızı bagajlarınızda taşımayınız.

30 kg. geçen bagajlar fazla bagaj ücretlendirmesine tabii tutulmaktadır.

Bagajınız aşağıdaki durumlarda seferlerimizde kabul edilmez.

Şehirlerarası yolcu taşıma işi yapmakta olan firmamız; tabi olduğu mevzuat hükümleri çerçevesinde yolcu taşıma işini gerçekleştirmektedir.

Bu esnada, yolcuların yanlarında, araç içerisinde ve aracın bagajında taşınabilecek olan eşyaların nitelikleri ve limitleri yasalar ile belirlenmiş durumdadır. Bu konuda esas alınan ölçütler; araç içerisindeki yolcuların can ve mal güvenliği, seyahat konforu ve bagaj haddi olarak eşitlik sınırlarının aşılmamasıdır. Bu sebeplerle nitelik ve nicelik olarak değerli elektronik eşyaların bagaj içerisinde taşınması mümkün değildir. Bu tip eşyalar yolcularımızın el bagajı olarak değerlendirilmekte ve araç içerisinde yolcularımızın emanetine ve sorumluluğuna verilmektedir.

Araç içerisinde, hareket esnasında ve mola verilirken yapılan tüm anonslarda yolcularımız, değerli eşyalarını yanlarına almaları konusunda uyarılmaktadır. Bagaja teslim edilmemiş, içeriği beyan edilmemiş ve bagaj fişi düzenlenmemiş el bagajı niteliğindeki araç içerisinde yolcularımızın yanlarında taşıdıkları eşyalar ile ilgili olarak firmamızın bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Bu sebeplerle içerisinde elektronik eşya olan bagajların Kargo taşıması ile taşınması esas olup, yolcu taşıma bileti ile taşınması mümkün değildir.

Fazla Bagaj
Her yolcunun bagaj taşıma kapasitesi 30 kg’dır.Standart bagaj olarak; yorgan, canlı hayvan, elektronik eşya vb. bagaj kapsamına dâhil edilmemektedir.Canlı hayvan hariç bu standartlardaki bagajlar ücrete tabi tutulmaktadır.(Makbuz Karşılığı)

Yasak Ürünler
Patlayıcı ve yanıcı maddeler.
Silah ve ateşli silahlar.
Sivri ve keskin uçlu eşyalar. (bıçak vb.)
Kimyasal biyolojik nükleer ve zehirli maddeler.

Bagaj Taşıma Reddi
Yer hizmetleri yetkilisi herhangi bir yolcu bagajını;
Mal ve kişilere karşı tehlikeli olması ihtimali var ise,Karayolu taşımacılığı esnasında hasara uğrama ihtimali var ise,
Uygunsuz paketleme yapılmış ise,
Ağırlık boyut ve yapısı itibari ile karayolu taşımacılığına uygun değil ise,
Koltuk altına veya baş üstü dolaplarına yerleştirilemiyor ve/veya koltuğa emniyetli bir şekilde bağlanamıyor ise, kabul etmeme hakkına sahiptir.

<p><b>{seferzamani} {nereden} - {nereye}</b> seferi için {biletadeti} adet bilet satın aldınız.</p> <p>PNR numaranızı (<b>{pnr}</b>) kaydetmeyi unutmayınız.</p> <p style="display:{iademesajidisplay}"> Biletinizi şubelerimizden yazdırabilirsiniz. Seyahat etmekten vazgeçerseniz biletinizi otobüsün kalkış saatine en az {iadekalansaat} saat kala sitemize giriş yaparak iade etmelisiniz. </p> <p style="display:{servisdisplay}">Servis : {seciliservis}</p> <p>Bilet bilgileri;</p> <table class='table'> <tr> <td>Koltuk No</td> <td>Cinsiyet</td> <td>Yolcu</td> <td>Fiyat</td> </tr> {biletler} </table> <p>Toplam fiyat : {toplamfiyat} TL</p> <p>İyi yolculuklar dileriz.</p>
<p><b>{seferzamani} {nereden} - {nereye}</b> seferi için {biletadeti} adet bileti puan kullanarak satın aldınız.</p> <p>PNR numaranızı (<b>{pnr}</b>) kaydetmeyi unutmayınız.</p> <p style="display:{iademesajidisplay}"> Biletinizi şubelerimizden yazdırabilirsiniz. Seyahat etmekten vazgeçerseniz biletinizi otobüsün kalkış saatine en az {iadekalansaat} saat kala sitemize giriş yaparak iade etmelisiniz. </p> <p style="display:{servisdisplay}">Servis : {seciliservis}</p> <p>Bilet bilgileri;</p> <table class='table'> <tr> <td>Koltuk No</td> <td>Cinsiyet</td> <td>Yolcu</td> <td>Fiyat</td> </tr> {biletler} </table> <p>Toplam fiyat : {toplamfiyat} TL (Puan kullandınız)</p> <p>İyi yolculuklar dileriz.</p>
<p><b>{seferzamani} {nereden} - {nereye}</b> seferi için {biletadeti} adet bilet rezervasyonu yaptınız.</p> <p>PNR numaranızı (<b>{pnr}</b>) kaydetmeyi unutmayınız.</p> <p style="display:{opsiyonsonutarihidisplay}">Rezervasyonunuz {opsiyonsonutarihi} tarihine kadar geçerlidir.</p> <p style="display:{servisdisplay}">Servis : {seciliservis}</p> <p>Rezervasyon bilgileri;</p> <table class='table'> <tr> <td>Koltuk No</td> <td>Cinsiyet</td> <td>Yolcu</td> <td>Fiyat</td> </tr> {biletler} </table> <p>Toplam fiyat : {toplamfiyat} TL</p> <p>İyi yolculuklar dileriz.</p>